Stimulace akupunkturních bodů

- Praxe akupunktury je založena na teorii meridiánů. Podle této teorie čchi (qi; životní energie) a krev obíhají v těle systémem drah zvaných meridiány, které spojují vnitřní orgány s vnějšími orgány nebo tkáněmi. Stimulací určitých bodů na povrchu těla, jimiž procházejí meridiány, pomocí jehel či moxy lze regulovat tok čchi a krve a tak léčit nemoci. Tyto stimulační body se nazývají akupunkturní body.
- Akupunkturní body leží podél více než tuctu hlavních meridiánů. Existuje 12 párů řádných meridiánů, které jsou systematicky rozloženy po obou stranách těla, a dva další mimořádné hlavní meridiány, probíhající podél střední linie břicha a zad. Podél těchto meridiánů je identifikováno více než tři sta akupunkturních bodů, z nichž každý má svůj vlastní terapeutický účinek.
- Dnes se pro ošetření používají jednorázové sterilní jehly o tloušťce kolem 0,20 mm, jejichž délka je úměrná hloubce, ve které se akupunkturní bod nachází.
- Podle TČM jsou akupunkturní body brankami energie, které harmonizují naše tělo s okolním prostředím a vesmírem všeobecně. Ačkoliv je nenajdeme v anatomickém atlasu, lze jejich existenci změřit zvýšeným elektrickým nábojem a změnou napětí.
- Na rozdíl od fytoterapie vyžaduje léčba akupunkturou pravidelné návštěvy minimálně jednou týdně. Po výchozí diagnostice terapeut ošetří vybrané body. Celá procedura trvá 30-60 minut. Léčba akupunkturou není nijak bolestivá, příjemnou bych ji však také nenazvala. Množství použitých bodů se různí podle intenzity potíží.